Avocado Tastes Photography Contest BeginsAlanya Belediyesi, Alanya Avokadosu’nun mutfaklarda kullanım alanını genişletmek, yörenin tropikal ürünlerini tanıtmak ve fotoğraf sanatına destek vermek amacıyla “Alanya Avokadolu Lezzetler Fotoğraf Yarışması’’ düzenleyecek.

YEMEK TEMALI İLK YARIŞMA

Ulusal çapta ‘Alanya Avokadosu’ konsepti ile düzenlenen ve “Yemek Temalı’’ ilk fotoğraf yarışması olan  “Alanya Avokadolu Lezzetler Fotoğraf Yarışması’’nda, ana malzemelerinden biri avokado olacak şekilde oluşturulan tarifle hazırlanan avokadolu lezzetlere ait fotoğraflar, estetik ve yaratıcılıkları açısından değerlendirmeye alınacak.

BAŞVURULAR ALANYA BELEDİYESİ WEB SAYFASINDAN YAPILACAK

Türkiye’nin her yerinden ve 18 yaşından büyük herkese açık olan yarışma başvuruları, www.alanya.bel.tr adresi üzerinden alınacak. Avokado ile yapılan bir tarifin fotoğrafı ile katılım sağlanan yarışmaya 1 yarışmacı en fazla 3 fotoğraf ile katılabilecek. Jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek yarışma için son başvuru tarihi, 02 Nisan 2021 olarak belirlendi.

YÜCEL: “MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANINI GENİŞLETMEYİ UMUYORUZ”

Yerel üretimin ve yerli üreticinin desteklenmesi ve gastronomi sektöründe yoğun kullanılan Alanya Avokadosu’nun tanıtımı için çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü belirten Belediye Başkanı Adem Murat Yücel; “Uluslararası bir işbirliği olan Culinary Heritage Europe / Mutfak Mirası Avrupa ağına üye olmamızdan bu yana geçen 5 senede, mutfak kültürümüzü ve tarımsal ürünlerimizi tanıtmak için birçok çalışmaya imza attık. Bu yarışma ile biz Alanyalıların severek tükettiği ve Türkiye’deki üretimin %74’ünü karşıladığımız avokadonun, mutfaklarımızdaki kullanım alanını genişleteceğimizi umuyoruz. Ayrıca fotoğraf sanatına değer katarak ‘’Yemek Fotoğrafçılığı’’ konusuna ilgi duyan kişileri teşvik etmek istiyoruz. Doğru tarım, kaliteli mutfak ve iştah açan fotoğraflarla Avokadonun katma değerli gıda ürünü olarak şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Tüm yarışmacıların emeklerinden ötürü şimdiden teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.’’ dedi.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLECEK

Jüri değerlendirmesinin ardından 12.04.2021 tarihinde kazananlar açıklanacak.
Yarışmayı kazananlar için ödüller:
Birincilik ödülü: 3000 TL
İkincilik ödülü: 2000 TL
Üçüncülük ödülü: 1000 TL
Mutfak Mirası Alanya Özel Ödülü: 500 TL
Sergileme Ödülü: 250 TL