Alanya Ragbiyi Çok SevdiAlanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Spor Bilimleri Fakültesi’nde ragbi çalışmaları tam gaz devam ediyor. Takım Kaptanı Seher Sultan Börekçi, ragbi sporunun Türk Orta Asya spor geleneklerinden biri olan gökbörü ile benzeştiğini söyledi.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanlığı çatısı altında kurulan kadın ve erkek ragbi takımları 2020 Türkiye Üniversiteler Ligi (ÜNİLİG) ve Türkiye şampiyonalarına hazırlanıyor. Ragbi sporunun gençler arasında merak uyandırdığını ve ilginin her geçen gün arttığını söyleyen Ragbi Takım Kaptanı ALKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği öğrencisi Seher Sultan Börekçi, “Üniversitemiz bünyesinde ragbi ve Amerikan futbolu takımları kurduk. Öncelikli hedef olarak mart ayında yapılması planlanan ÜNİLİG’de Alanya’mızı ve üniversitemizi ilk kez ragbi branşında temsil edeceğiz” dedi.

‘YAYGINLAŞMAMASI İÇİN SEBEP YOK’
Ragbi sporunun Türk Orta Asya spor geleneklerinden biri olan ve at üstünde yapılan Gökbörü oyunuyla benzeştiğini söyleyen Börekçi, “Ragbiyle Gökbörü, kurallar olarak birbirine çok yakın. Gökbörüde top yerine zamanın şartlarına göre içi doldurulmuş hayvan postu kullanılır ve at üstünde karşılaşan sporcular kurallar dahilinde birbirlerini devirebilirler. At kullanımını çıkarırsak geriye kalan uygulamalar ragbi ile birbirine çok yakın. Günümüze baktığımızda da güreş ve futbol karışımı olan ragbinin Türkiye’de yaygınlaşmaması için hiçbir sebep yok” dedi.